Błąd 500, znany także jako 500 internal server error to nic innego, jak wewnętrzny błąd serwera strony internetowej. Informuje on użytkownika o tym, że napotkał problemy na dowolnym etapie realizacji konkretnego zadania. Kod błędu 500 całkowicie uniemożliwia wyświetlanie treści strony, a przyczyn jego występowania może być bardzo wiele.
Błąd 500 nie pojawia się jednak bez przyczyny. Co powoduje jego występowanie oraz jak można naprawić wewnętrzny błąd serwera? Rozwiewamy wątpliwości!
Co oznacza błąd 500?
Należy zdawać sobie sprawę, że błąd 500 komunikuje ogólny stan HTTP – oznacza to, że serwer strony internetowej, z którego chce się skorzystać, działa nieprawidłowo, jednak sam kod błędu nie wskazuje konkretnej przyczyny. Co więcej, błąd 500 to nie jedyny komunikat oznaczający wewnętrzny błąd serwera. Występuje on również pod nazwami takimi jak:
- code 500;
- kod HTTP 500;
- HTTP status 500;
- internal 500;
- problem 500;
- rest 500;
- server 500.
Jak możemy zauważyć, wewnętrzny błąd serwera może ukazywać się na wiele różnych sposobów, a także na wielu różnych urządzeniach. Niezależnie od tego, czy wyświetli Ci się podczas korzystania z laptopa, komputera czy tabletu, musisz wiedzieć jedno: strona, którą próbujesz odwiedzić, aktualnie nie zadziała.
HTTP 500 – dlaczego się pojawia?
Przez ogólne znaczenie, jakie niesie ze sobą internal 500, diagnostyka problemu może potrwać nieco dłużej – czasem nawet do kilku godzin. Może być on wynikiem awarii serwera, dysku lub efektem niedociągnięć ze strony programistów. Co może sugerować komunikat, że wystąpił błąd z połączeniem do serwera? Spieszymy z odpowiedzią. Oto najczęstsze przyczyny występowania code 500:
- błędy w konfiguracji uprawnień do przeglądania plików oraz katalogów (nadawanych w postaci określonych wartości liczbowych);
- błędy w konfiguracji pliku .htaccess (na skutek nieprawidłowości we wpisywanych regułach);
- zmiany wprowadzone w kodzie PHP (czasem wystarczy jeden źle postawiony znak w składni, aby wystąpił błąd 500;
- błędy związane z działaniem CMS-a (wszystkie dodane wtyczki oraz motywy; ich aktualizacje jak i starsze wersje systemu);
- brak ważnego certyfikatu SSL;
- zawirusowanie strony internetowej;
- przekroczenie limitu czasu ładowania się skryptów.
Przyczyn wywołujących wyświetlanie komunikatu error 500 jest przynajmniej kilka. Znalezienie właściwego powodu wewnętrznego błędu serwera stanowi klucz do skutecznej walki z tego typu zagrożeniem. W wielu przypadkach błąd 500 spowodowany jest brakiem uprawnienia do przeglądania katalogów. Nieprawidłowe ustawienie takiego czynnika będzie jednak bajecznie proste w naprawie. 500 internal server error wyskoczy również przy błędnej konfiguracji pliku.htaccess oraz po upływie czasu oczekiwania. W tym drugim przypadku limit przeważnie wynosi około 30 sekund. Na kod błędu 500 narażone będą także mocno przeciążone strony. Zauważalny skok ilości odwiedzin w jednym czasie to domena popularnych sklepów internetowych.
Jak naprawić błąd HTTP 500?
Wiesz już, co dokładnie znaczy błąd 500 oraz jakie są powody pojawiania się takich komunikatów. Pora dowiedzieć się, jak naprawić wewnętrzny error serwera. Poniżej podpowiadamy sposoby na to, jak naprawić błąd 500 na swojej stronie!
- Sprawdzenie poprawności konfiguracji ustawień PHP. W przypadku gdy problem wydaje się wskazywać przekroczenie limitu czasu PHP, warto rozważyć utworzenie reguł limitu czasu bądź obsługi błędów w skrypcie. Takie działanie może przełożyć się na sprawne wyeliminowanie code 500.
- Weryfikacja oprogramowania. Starając się naprawić błąd 500, dobrze jest sprawdzić, czy proces instalacji lub aktualizacji oprogramowania przebiegł pomyślnie, bez utrudnień. Wielu właścicieli stron internetowych decydujących się na wyższą wersję PHP nie sprawdzają, czy sama strona jest z nią kompatybilna. Zlekceważenie tego punktu może okazać się powodem występowania błędu 500, a jego korekta rozwiązaniem problemu.
- Analiza kodu pliku .htaccess. Jego błędna konfiguracja może stanowić główną przyczynę, przez którą dochodzi wewnętrznego błędu serwera 500. Warto spróbować dokonać edycji tego pliku.
- Przegląd zewnętrznych zależności. W przypadku gdy działanie strony WWW jest uzależnione od zewnętrznych usług bądź API, warto upewnić się, że działają one poprawnie i nie są prowodyrami występowania HTTP 500.
- Konsultacja z administratorem serwera i dostawcą usług hostingowych. Jeżeli dojdzie do sytuacji napotkania trudności w dokładnym zidentyfikowaniu problemu lub jego rozwiązaniu, warto zdecydować się na kontakt z administratorem serwera bądź swoim dostawcą usług hostingowych.
Błąd 500 – możliwe konsekwencje dla witryny
Wiesz już, jak naprawić błąd 500. Czy jednak w pełni zdajesz sobie sprawę z tego, jak bardzo jest to istotne? Faktem jest, że błędy serwera mogą pojawić się u każdego – jest to w pełni naturalne zjawisko. Nawet przy dobrze skonfigurowanej stronie może wydarzyć się coś, czego skutkiem stanie się HTTP 500. Jeżeli na bieżąco naprawia się tego rodzaju awarie, raczej nie odczujesz ich konsekwencji. Problemy mogą zacząć się w momencie, gdy błędy 500 zaczynają występować częściej lub gdy nie są usuwane regularnie.
HTTP 500 a funkcjonowanie witryny
Błąd 500 serwera uniemożliwia wyświetlanie się zasobów strony internetowej użytkownikom. Zawartość strony nie jest dostępna także dla przeglądarki, przez co ta często nie jest w stanie pobrać części grafik czy odpowiednich wersji językowych danej witryny. Wewnętrzny błąd serwera skutecznie obniża funkcjonowanie całej strony internetowej, czyniąc ją częściowo (lub w całości) niedostępną – a przy tym także nieatrakcyjną.
Dlaczego status 500 może zniszczyć reputację Twojej strony WWW
Problemy z działaniem strony nierzadko spotykają się z rosnącą irytacją użytkowników. Osoby korzystające z wyszukiwarek oczekują, że te będą dostarczać im wyników odpowiadających ich potrzebom. Jeżeli strona nie odpowiada, a zamiast z jej treścią odwiedzający spotyka błąd 500 istnieje olbrzymia szansa, że ten nigdy nie wróci pod dany adres. Strona z HTTP 500 ginie w morzu pełnym konkurencji, narażając Ciebie – jako właściciela – na straty.
Błąd 500 a SEO
HTTP 500 jest w stanie znacznie utrudnić proces optymalizowania strony pod wyszukiwarkę. W przypadku nagminnie występującego błędu 500, roboty indeksujące Google mogą usunąć dany URL ze swojego indeksu. To jednak nie wszystko. W kontekście SEO oraz procesu pozycjonowania stron, wewnętrzny błąd serwera może:
- negatywnie wpływać na ranking strony w wynikach wyszukiwania;
- podważać PageRank oraz link building na stronie internetowej;
- powodować spadek ruchu organicznego i zaufania do witryny.
Z powodu błędu serwera, użytkownicy nie mają dostępu do treści. To natomiast uniemożliwia dokonywanie przez nich jakichkolwiek konwersji, na których zależy właścicielom witryn. Efekt? Ciągłe spadki i brak zysku z prowadzonej przez siebie strony.
W ostatnich tygodniach nie da się korzystać z GWO na lekcjach, teraz na zdalnym też. Powodem jest pojawiający się komunikat o błędzie 500. Nie można się zalogować do zajęć. Proszę o rozwiązanie problemu (rodzice uczniów zapłacili za dostęp). Anna
Pani Anno, nie świadczmy usług hostingowych dla GWO, musicie Państwo zgłosić te błędy administratorowi strony.