Google: Pingwin 4.0 od 23.09.2016 działa w czasie rzeczywistym i jest częścią algorytmu

Aktualizacja Google Pingwin 4.0
24 września 2016

Stało się, Google po prawie 2 latach oczekiwania w końcu poinformowało nas na swoim blogu, że długo wyczekiwania aktualizacja ich algorytmu Penguin 4.0 jest już wdrożona i działa w czasie rzeczywistym.

Co to oznacza dla branży SEO i klientów pozycjonujących swoje strony? Nowy Pingwin będzie na bieżąco indeksował serwisy i linki prowadzące do nich, przez co efekty jego pracy będziemy mogli obserwować w czasie rzeczywistym. W dużym uproszczeniu oznacza to, że profil linków zwrotnych będzie oceniany cały czas, dlatego znacznie szybciej będzie można pozbywać się kar w postaci filtrów nakładanych przez ten algorytm. Oczywiście nie ma róży bez kolców i jeśli pozycjonowana strona wg. algorytmu zbyt drastycznie naruszy wskazówki jakościowe dotyczące odnośników zwrotnych, to Właściciel / Webmaster witryny może spodziewać się znacznie szybszego nałożenia kary niż dotychczas. 

Aktualizacje Pingwina od momentu stworzenia tego algorytmu:

 • Pingwin 1.0 – 24 kwiecień 2012 r.
 • Pingwin 1.1 – 22 maj 2012 r.
 • Pingwin 1.5 – 5 październik 2012 r.
 • Pingwin 2.0 – 23 maj 2013 r.
 • Pingwin 2.1 – 4 październik 2013 r.
 • Pingwin 3.0 – 18 październik 2014 r.
 • Pingwin 4.0 – 23 wrzesień 2016 r. (nie będzie kolejnych aktualizacji wypuszczanych co jakiś czas, algorytm będzie rozwijany przez Google bez informowania nas o zmianach)

Jak widać, od 23 września tego roku zmieni się zarówno sposób aktualizacji, jak i pracy tego algorytmu. Czy to dobrze, czy źle przekonamy się niebawem. Od początku miesiąca obserwowaliśmy duże zmiany, które mogły być spowodowane testowaniem wdrożenia Pingwina do pracy w czasie rzeczywistym. Na ten moment z oceną aktualizacji warto poczekać, gdyż nikt tak naprawdę nie wie, czy zmiany w algorytmie są już w pełni wdrożone i czy ocenie wg. nowych rozwiązań zostały już podane wszystkie strony?

Zapraszamy was do podzielenia się w komentarzach spostrzeżeniami dotyczącymi zmian, które zaszły.

 

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Brak ocen)
Loading...
6 komentarzy
 • Seba skomentował/a:

  Na ten moment wygląda, że zaktualizowali Pingwina na początku września kiedy były duże zmiany w SERP-ach i teraz poinformowali nas po fakcie. Typowa zagrywka Google.

 • Mariusz Kołacz skomentował/a:

  Zgadza się, już od dłuższego czasu mieli w SERP-ach, natomiast z obserwacji można wyciągnąć wnioski, że to nie tylko sam Pingwin został zaktualizowany, na konkrety przyjdzie czas, trzeba poczekać, przeanalizować więcej stron.

 • Bookero skomentował/a:

  Ja nie mogę narzekać, ale tak naprawdę mam tylko jedną stronę która w końcu ruszyła z miejsca. Pewnie jak ktoś ma kilkadziesiąt stron to miał trochę adrenaliny związanej z aktualizacją pingwina

 • Szymon skomentował/a:

  Zmiany potrzebne, ponieważ wyróżni pozycjonowanie white seo, a słabe linkowanie pójdzie już daleko w przeszłość.

 • Optimus skomentował/a:

  Zgadam się z wypowiedzią obu Panów Mariusza i Szymona. Aktualizacja PingWin może zrobi spore zamieszanie i znacznie poprzestawia strony ale za to pozycjonowanie będzie bardziej wartościowe.
  Nie sztuką jest kupować 1tys katalogów i spamować sieć mało wartościowymi linkami.

 • Pieniny skomentował/a:

  „Słabe” linkowanie odejdzie do lamusa. Może w końcu zyska się na white seo. Dzięki za zebranie dat pingwinów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *