SEO

Czym jest SEM, SEO, PPC? Omawiamy najważniejsze pojęcia, które powinieneś znać, jeśli chcesz promować swoją stronę w Google

Czym jest SEM, SEO, PPC

W dzisiejszych czasach konkurencja na wielu rynkach jest tak duża, że samo posiadanie dobrego produktu to zdecydowanie za mało. Wygrywa bowiem ten, kto skutecznie dotrze z nim do klientów ze swojej grupy docelowej. Przemierzając wyszukiwarkę internetową można jednak natrafić na wiele przeszkód. Najczęściej są one ulokowane tak, że blokują drogę do najwyższych pozycji. Czy istnieją metody pozwalające pokonać trasę, nie narażając swojej strony internetowej na żadne szkody? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Dobrze prowadzony marketing w wyszukiwarkach może przynieść pokaźne zyski i znacznie poszerzyć liczbę klientów. Nie powinno więc nikogo dziwić, że do agencji interaktywnych zgłasza się coraz więcej przedsiębiorców. Chęć promowania własnej marki skłania ich do tego, aby powierzyć marketing specjalistom. Jako profesjonaliści w tej dziedzinie nie tylko oferujemy usługi SEO, ale także podpowiadamy Czytelnikom naszego bloga, jak zadbać o niektóre kwestie we własnym zakresie. Na początek proponujemy zapoznanie się ze słowniczkiem, pozwalającym zrozumieć ważne zagadnienia, dotyczące promocji w sieci (SEM, SEO, PPC: czy coś Ci to mówi? Czytaj dalej!). Znajomość mechanizmów działań, nastawionych na promocję w wyszukiwarce Google, to dla wielu właścicieli firm pierwszy krok w stronę lepszego jutra – takiego, w którym sprzedaż ma się świetnie.

Co to jest SEM/SEO i czemu nie można mylić tych pojęć

Szczególnie częste jest utożsamianie podstawowych pojęć, które w rzeczywistości nie mają ze sobą nic wspólnego. Mało tego, mylenie zwrotów zdarza się nawet osobom związanym z branżą! Wyjaśnienie, że SEO SEM to nie zabawna gra słowna, lecz poważne pojęcia, uważamy więc za niezbędne. Niepełna wiedza w tym temacie może doprowadzić do podpisania niekorzystnej umowy z agencją albo popełnienia błędów podczas samodzielnego ustawiania kampanii. Przy okazji postaramy się wytłumaczyć, co to jest SEM i SEO oraz jaka zachodzi zależność między SEO a SEM. Być może teraz wszystko wydaje Ci się jednym i tym samym. Pozostań czujny, a już niedługo sprawa się wyklaruje. Zamierzamy raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości, dlatego zainteresowanych prosimy o chwilę skupienia.

seo sem

SEO – co to?

Prawdopodobnie do tej pory myślałeś, że SEO jest synonimem słowa „pozycjonowanie”. Jeśli tak, niestety nie masz racji. Skrót SEO oznacza Search Engine Optimization i obejmuje takie przygotowanie strony internetowej, żeby mogła ona być efektywnie indeksowana przez wyszukiwarkę. SEO dotyczy działań, prowadzonych przez specjalistów w obrębie samej witryny. To między innymi wdrażanie zmian w kodzie źródłowym oraz dodawanie opisów produktów/ usług, nasyconych frazami kluczowymi. Najprościej rzecz ujmując, SEO to optymalizacja strony internetowej, zadbanie, żeby świetnie działała ona pod kątem technicznym. Dobrze zoptymalizowana strona szybko się ładuje, jest responsywna i dostarcza wielu informacji – użytkownikom i robotom Google. W ramach SEO wyklucza się ewentualne błędy, dostosowuje się meta tagi, a także dba się o podział kategorii i układ menu.

Część zmian optymalizacyjnych jest widoczna na pierwszy rzut oka i wiąże się z edycją treści na stronie. Reszta działań ma miejsce w kodzie strony, który jest niewidoczny dla zwykłego użytkownika przeglądarki internetowej. Przemierzają go natomiast roboty crawlujące. Optymalizacja SEO to niezbędna rozgrzewka przed właściwym pozycjonowaniem strony. Dopiero, kiedy witryna zostanie przygotowana do startu, można rozpocząć jej promocję Off-Site (content marketing, link building itp.). Pozycjonowanie jest zatem szerszym pojęciem, które obejmuje SEO – nie odwrotnie. Podsumujmy:

PPC – co to?

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, czym jest SEM, musimy poruszyć jeszcze jeden ważny temat, mianowicie – PPC. Pay Per Click jest jednym z najbardziej znanych modeli płatności za reklamę w wyszukiwarkach oraz sieciach reklamowych. Dosłownie oznacza on płacenie za każde kliknięcie w link reklamowy prowadzący do strony, którą reklamujemy. Mowa o treściach sponsorowanych, widocznych na samej górze wyników wyszukiwania. Od wyników organicznych odróżnia je oznaczenie /Reklama/, które jednak często umyka uwadze użytkowników sieci. Kampanie linków sponsorowanych Google Ads są opłacane w modelu PPC, stąd nazwa. Dotyczy ona wszystkich płatnych wyników, wyświetlanych w wyszukiwarce Google. Nie należy ich mylić z wynikami organicznymi, których kolejność zależy m.in. od pozycjonowania stron. Dzięki reklamom Google Ads, promocja od razu trafia na górę. Pozycjonowanie takich efektów nie zapewnia.

SEM – co to?

SEM to skrót od Search Engine Marketing, co oznacza marketing w wyszukiwarkach. Składa się na niego optymalizacja (SEO) i pozycjonowanie stron internetowych oraz promocja przy pomocy linków sponsorowanych ( Google Ads, dawniej Google AdWords ). W dużym uproszczeniu możemy przyjąć, że:

SEM = SEO + PPC

ale tak naprawdę powinien nas interesować:

SKUTECZNY SEM = POZYCJONOWANIE + PPC

Czy musisz perfekcyjnie orientować się w definicjach SEM/SEO i podobnych?

Oczywiście, że nie. Warto wiedzieć, czego rzecz dotyczy i nie popełniać popularnych błędów, jak mylenie pozycjonowania z optymalizacją. Dobrze też rozumieć, że SEO a SEM to różne pojęcia. Jednak wystarczy, że nasza Agencja ma sporo doświadczenia w tematyce marketingu w wyszukiwarkach. Zatrudnieni u nas eksperci bezbłędnie rozróżniają wszystkie definicje i potrafią wykorzystywać swoją wiedzę dla dobra Klientów. Tobie również możemy pomóc osiągnąć lepsze pozycje w Google. Jeśli masz już dosyć błądzenia w gąszczu zawiłych technik marketingowych, których nie umiesz zastosować lub zwyczajnie nie rozumiesz, sprawdź naszą ofertę i zostaw takie zadania specjalistom.Ty natomiast zajmiesz się tym, co umiesz najlepiej, czyli budowaniem swojego biznesu. Zainteresował Cię proponowany podział zadań? Zapraszamy do kontaktu!

Opinie użytkowników

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4  gwiazdki5 gwiazdek (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...
Kamil Dudziak Właściciel / Specjalista SEO

Kamil Dudziak

Specjalista SEO

16 lat doświadczenia w optymalizacji i pozycjonowaniu stron na najtrudniejsze frazy w Polsce. Właściciel i manager firmy Afterweb. Stale nadzoruje proces pozycjonowania stron wszystkich Klientów firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Naszych Klientów stawiamy
na pierwszym miejscu!

Skontaktuj się z nami

ul. Madalińskiego 109/3
50-443 Wrocław
Polska firma

Porozmawiajmy
więc o Twoich
potrzebach

Otrzymaj od nas bezpłatną wycenę w ciągu 24h
Skontaktuj się z nami za pomocą formularza
lub zadzwoń pod numer +48 79 848 33 33