SEO

Zarówno użytkownicy, jak i roboty Google docenią przyjazne adresy URL każdej Twojej podstrony!

co to jest url

Co to jest adres URL? Nawet jeśli nie znamy tego pojęcia, to opisywane przez nie rozwiązanie z pewnością tak – to właśnie to, co znajdziemy w oknie u góry tej podstrony. A co to znaczy URL? Ten skrót to Uniform Resource Locator i każda z niezliczonej ilości stron, jakie znajdują się w sieci ma swój indywidualny. Choć może się wydawać drobiazgiem, sposób adresowania naszych witryn i ich poszczególnych podstron jest niezwykle istotny i stanowi jeden z elementów decydujących o wygodzie korzystania z nich, a także o ogólnej estetyce. Warto więc wiedzieć, co to jest przyjazny adres URL i stosować się do tego praktyce!

Dobra domena jest niezwykle ważna, ale to nie wszystko. Dbaj o cały adres URL!

Jeśli już wiemy, co to jest URL, zajmijmy się tym, jak powinien wyglądać, bo wciąż nie dla każdego jest to oczywiste, tymczasem lekceważąc tą kwestią tracimy zarówno w oczach Google, jak i użytkowników. Nierzadko jeszcze możemy spotkać takie, które stanowią ciąg niezrozumiałych znaków. To błąd, który uderza w pozycjonowanie takiej witryny oraz w wygodę osób poruszających się po jej podstronach. Należy dążyć do tego, by nasz website URL był logicznie powiązanym, zrozumiałym ciągiem odpowiadającym funkcji czy też treści konkretnej podstrony. Oznacza to, że nie może zawierać żadnych przypadkowych parametrów, czy to cyfr czy liter, a poszczególne słowa w nim powinny być podzielone myślnikami. To ułatwi robotom poruszanie się po stronie i identyfikowanie jej treści, a także jej indeksowanie. Odsuwa też ryzyko, że taki link zostanie potraktowany jak spam! Na tym jednak korzyści się nie kończą.

co to jest adres url

Dlaczego jeszcze warto starannie tworzyć każdy adres URL? Dla użytkowników!

Stworzyliśmy wartościowe treści, możemy oczekiwać, że inni będą ją linkować, przy okazji podnosząc nasz ranking. Co jednak jeśli adres wygląda następująco?

www.naszastrona.pl/index.php?action=poradnik2137&tilte=wi-4s

Czyż nie łatwiej byłoby pozyskać takie odnośniki przy np. takiej postaci?

www.naszastrona.pl/poradnik/co-robic

Taki adres URL nie tylko nieporównanie lepiej się prezentuje, ale też nie musimy się domyślać, co znaczy – wskazuje nam znajdującą się pod nim treść, łatwiej go zapamiętać, jest przy tym na tyle prosty i estetyczny, że możemy umieścić go w oficjalnym komunikacie czy materiałach.

Skoro wiemy już, co to jest URL przyjazny wyszukiwarce i użytkownikowi, wymieńmy jeszcze kilka szczegółów, o których warto pamiętać. Starajmy, się, by nasze adresy odpowiadały strukturze witryny, jednak nie były zbyt długie. Ponadto warto zawierać w nich (z umiarem!) słowa kluczowe. Nie stosujmy zaś w roli separatorów znaków podkreślenia ani polskich znaków oraz wielkich liter – to drugie spowoduje potraktowanie fragmentu jako osobnego adresu. Nie są nam też potrzebne końcówki wskazujące język, w którym napisana została strona, ani jakiekolwiek inne parametry. Cała rzecz nie jest jak widać skomplikowana, a bardzo nam pomoże!

Zobacz również: Stronicowanie, czyli paginacja SEO, jak optymalizować strony paginacji?

Opinie użytkowników

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4  gwiazdki5 gwiazdek (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...
Afterweb - Wyższy standard SEO

Afterweb

SEM/SEO/PPC

Od przeszło 16 lat specjalizujemy się w optymalizacji i pozycjonowaniu oraz reklamie PPC w wyszukiwarkach. Nasze główne usługi to pozycjonowanie organiczne i obsługa kampanii reklamowych w Google Ads.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Naszych Klientów stawiamy
na pierwszym miejscu!

Skontaktuj się z nami

ul. Madalińskiego 109/3
50-443 Wrocław
Polska firma

Porozmawiajmy
więc o Twoich
potrzebach

Otrzymaj od nas bezpłatną wycenę w ciągu 24h
Skontaktuj się z nami za pomocą formularza
lub zadzwoń pod numer +48 79 848 33 33