Wyprzedany towar, rebranding firmy, zmiana silnika strony internetowej na WordPress lub inny. To tylko niektóre z powodów, dla których można chcieć „ukryć” pewne witryny www przed światem. Czy to oznacza, że przesiadka na inną domenę albo usunięcie kilku podstron zniweczy cały dotychczasowy wysiłek włożony w pozycjonowanie? Nie, jeśli w umiejętny sposób zastosuje się przekierowanie 301, czyli permanentne przeniesienie konkretnego adresu i jego ratingu SEO na zupełnie nowy URL.
Jak to działa? W skrócie: dzięki przekierowaniu 301 internauci wchodzący na wyłączoną podstronę będą automatycznie przenoszeni do nowej, aktywnej wersji strony. Podobnie jak roboty Google, które przy okazji zbiorą informację o całej historii treści i linków, jakie należy przypisać nowemu adresowi. Chcesz wiedzieć, jak zrobić przekierowanie 301 na inną domenę? Poznaj kilka praktycznych porad od specjalistów SEO z agencji Afterweb!
Co to jest przekierowanie 301?
Przekierowanie 301 to przypisanie usuwanemu URL-owi nowego stałego, adresu. Ten mechanizm można stosować w obrębie jednej strony lub pomiędzy różnymi domenami. Dzięki przekierowaniu 301 po głębokich modyfikacjach w strukturze serwisu www zachowane zostają efekty pozycjonowania starszej podstrony.
W poniższych przypadkach przekierowanie 301 będzie niezbędne. Ustawisz je w pliku htaccess na serwerze
Od kilku lat szyfrowanie połączeń przez SSL stało się powszechnie obowiązującym standardem. A przecież dla wyszukiwarki adresy http i https są czymś odrębnym, podobnie jak warianty z www oraz bez przedrostka www. Już to daje 4 możliwe kombinacje URL-i, co stwarza ogromne zagrożenie duplikacją treści! A przecież zgodnie z regułami SEO Google powinno indeksować tylko jedną wersję domeny, ze spójną strukturą adresów. Przekierowanie 301 poprzez htaccess należy stosować w sytuacji:
- wdrożenia certyfikatu SSL na niezabezpieczonej wcześniej domenie
- posiadania kilku różnych domen z tą samą zawartością (np. różne rozszerzenia:.pl, .com, .com.pl itd.)
- usunięciu wybranych URL-i. Przekierowanie podstron 301 to powszechna praktyka SEO w branży e-commerce
- przeniesienia strony internetowej na całkowicie nowy adres
- zmianie całego silnika strony internetowej. WordPress to niezwykle popularne rozwiązanie ze względu na łatwość dodawania nowych treści. Do tworzenia przekierowań 301 można użyć dedykowanych wtyczek
- błędów w linkowaniu lub podczas tworzenia nowej podstrony (np. literówki w strukturze adresu)
W pewnych okolicznościach lepszym rozwiązaniem będzie przekierowanie 302, które ma charakter tymczasowy. Mowa przede wszystkim o różnych awariach, pracach konserwacyjnych, kiedy chce się zachować działającą stronę internetową podczas zaawansowanych prac nad serwisem www. Z kolei utworzone w htacces przekierowanie 301 przekazuje świeżo utworzonemu URL-owi niemal całą wartość, jaką wypracowano wcześniej podczas pozycjonowania. W połączeniu z Google Search Console oraz Tag Managerem stanowi również znakomite zabezpieczenie przed błędami 404.
Za pomocą przekierowania 301 zachowasz większość korzyści, jakie przyniosło SEO dla starej podstrony
Dlaczego popularna „trzysta jedynka” nie przenosi efektów pozycjonowania w 100%? Uzasadnienie kryje się w algorytmach Google. Twórcy wyszukiwarki oczywiście nie mówią wprost o tym, jaki dokładnie wpływ przekierowanie 301 wywiera na rating całej witryny i jej pozycję w wynikach SERP. Specjaliści SEO dostrzegli jednak pewną prawidłowość, związaną z jakością linków prowadzących do starego adresu. Te uzasadnione merytorycznie, z powiązanych tematyką serwisów przekazują całą pierwotną moc. Natomiast odnośniki o charakterze spamerskim sprawiają, że strona z przekierowaniem 301 nieco traci na wartości. Takie nieznaczne spadki stosunkowo łatwo nadrobić, aczkolwiek zjawisko pozostaje zauważalne.
Znacznie więcej problemów przysparzają błędy popełnione podczas tworzenia przekierowania. Każde wygląda nieco inaczej, w zależności od rodzaju serwera oraz specyfiki specjalistycznego oprogramowania do edycji htaccess lub PHP. Dlatego nie sposób podać jednego, uniwersalnego wzoru. Wiele kłopotów sprawi stworzenie pętli przekierowań oraz pozostawienie tymczasowego kodu. Pominięte przy porządkowaniu odświeżonej strony przekierowanie 302 sprawi, że nowa witryna www wkrótce spadnie w rankingach Google. A co w sytuacji, jeżeli osobie ustanawiającej przekierowanie 301 htaccess nie otworzy się prawidłowo? To oznacza, że ma zbyt niski poziom dostępu do FTP serwera.
Jak zrobić przekierowanie 301?
Do tworzenia przekierowań 301 się plik htaccess na serwerze z domeną lub język PHP. Dokładny kształt kodu uzależniony jest m.in. od typu serwera oraz stosowanego oprogramowania. Przekierowanie 301 powinno znajdować się w jednej z pierwszych linijek, powyżej informacji dla przeglądarki internetowej.